Jan Pronk, de toenmalige minister voor Ontwikkelingssamenwerking heeft de stichting in het leven geroepen. De stichting zet zich in voor meer en betere berichtgeving over ontwikkelings-vraagstukken en niet-westerse landen.De activiteiten van de Dick Scherpenzeel Stichting worden voornamelijk gefinancierd door NCDO.
De Dick Scherpenzeel Stichting heeft als doel het analyseren en stimuleren van berichtgeving over niet-westerse landen in de Nederlandse media. De Stichting doet dat op de volgende manieren:
- De Stichting kent eenmaal per jaar de Dick Scherpenzeel Prijs en een aanmoedigingsprijs toe aan een of meerdere personen die op heldere en verantwoorde wijze in de media de aandacht van een breed publiek weten te trekken voor ontwikkelingsvraagstukken.
- De Stichting organiseert bijeenkomsten, studie- en discussiebijeenkomsten voor (jonge) journalisten, correspondenten en andere betrokkenen
- De Stichting initieert onderzoek, al dan niet ter voorbereiding van de bijeenkomsten.
Jan Pronk, de toenmalige minister voor Ontwikkelingssamenwerking heeft de stichting in het leven geroepen.