Alle Vacatures Zoeken Vacatures Vactures via RSS Vacatures per Categorie
Home
Kandidaten
Opdrachtgevers
Nieuws
Workshop Je LinkedIn profiel Optimaal
Nieuwsbrieven
Blog
In het nieuws
Bedrijfspresentaties
Partners & Links
Over Ons
Contact
Nieuwsbrief
Vul hieronder uw e-mailadres in om u aan te melden voor onze nieuwsbrieven.
E-mail adres

Eerlijk werk, eerlijke kansen?

Door: E. van den Bosch 28-1-2010

Als duurzame vacaturesite streven wij ernaar om niet alleen eerlijk werk, maar ook eerlijke kansen voor iedereen te bieden. Nu is de praktijk altijd weerbarstiger dan de ideologie en zal ook jij wel het gevoel herkennen, dat die eerlijke kans niet bij iedere werkgever vanzelfsprekend lijkt. Hoewel wij in Nederland al jaren een discriminatiewet hebben - die ook duidelijke regels stelt aan werving- en selectieprocedures - lijkt dit soms niet terug te vinden in de tekst bij een vacature.

Een bekend voorbeeld is de standaard toevoeging (m/v) bij een vacaturetitel. Deze is eigenlijk totaal overbodig, omdat vanwege het gelijkheidsbeginsel zowel mannen als vrouwen op een vacature mogen reageren en bij gebleken geschiktheid een eerlijke en gelijke kans dienen te krijgen. Soms wordt de toevoeging ook bewust gebruikt, vooral als een werkgever liever een vrouw aan wil nemen. Dan is de toevoeging opeens (v/m). Beide toevoegingen zijn overbodig en eigenlijk ook niet gerechtvaardigd. Een ander voorbeeld is verhulde leeftijdsdiscriminatie. Zo komt de zin: "Wij zoeken iemand die ons jonge en dynamische team komt versterken" nog wel eens voor. Dat betekent eigenlijk dat je al vanaf 30 jaar niet meer hoeft te reageren. Andersom weet een starter dat het weinig nut heeft te solliciteren als er gevraagd wordt om "een ervaren kracht, die zijn sporen verdient heeft." Als een organisatie vraagt om erkenning van de grondslag van een bepaalde geloofsovertuiging, zul je als openlijk homoseksueel waarschijnlijk weinig kans maken. Arbeidsgehandicapten en allochtonen lopen al snel tegen een muur op om het simpele feit dat ze allochtoon of arbeidsgehandicapt zijn. Daarnaast zitten langdurig werkelozen vaak met het idee 'afgeschreven te zijn' en blijven hangen in een machteloos gevoel.

Maar is het dan allemaal kommer en kwel? Zijn al die werkgevers werkelijk zo bevooroordeeld? Hoewel ik daar vroeger zelf wel zo over dacht, heb ik toch mijn mening bij moeten stellen. Zo zijn er nou eenmaal bepaalde functies, waar alleen mensen uit een heel specifieke doelgroep voor geschikt zijn. Dat is echter een heel klein segment van de arbeidsmarkt. De grootse verandering voor mijzelf was zelfreflectie. Kijken naar je eigen houding en gedrag. Hoe stel je jezelf op naar anderen, hoe bevooroordeeld ben je zelf en wat doe je echt actief om iets aan je positie te veranderen? Dat is best een lastig en niet altijd vanzelfsprekend proces, maar enorm belangrijk om te beseffen dat je vooral jezelf moet aanzetten om te durven veranderen en visies of dromen realistisch bij te stellen. Dat betekent overigens niet dat je geen eigen visies of dromen meer kunt hebben natuurlijk.

Neem mijzelf nou bijvoorbeeld. Mijn situatie begin 2006 was: langdurig werkeloos, homo, leeftijd 40+ en een arbeidshandicap. Het ontbrak er nog net aan dat ik geen vrouw en allochtoon was, want dan had ik een vol scorebord voor alle discrimaniatiegronden. Ik kwam via de Sociale Werkvoorziening dat jaar op een wachtlijst voor een begeleid werktraject in een regulier bedrijf. Het was wel een wachtlijst van minimaal 2 jaar. Ik heb toen bewust gekozen om niet te wachten tot ik aan de beurt zou zijn en ben zelf actief op zoek gegaan naar werkgevers die mij een deels gesubsidieerde baan wilden aanbieden. Je snapt dat ik hierin geslaagd ben, want binnnen 1 jaar werd ik warm ontvangen bij Duurzame Vacaturebank. Hier heb ik geleerd dat er volop werkgevers zijn die duurzaam en maatschappelijk verantwoord ondernemen serieus nemen en waar mensen een eerlijke kans krijgen om naast kennis en ervaring ook hun persoonlijke kwaliteiten te tonen. Ik heb dan ook de volle overtuiging dat de arbeidsmarkt steeds meer open zal staan voor iedereen die wil worden aangesproken op zijn of haar persoonlijke kwaliteiten en niet op oneigenlijke gronden als afkomst, sekse, overtuiging, geaardheid, handicap of de duur van werkeloosheid.

Egbert van den Bosch
eindredacteur

Reacties

Door: eric van der laan 1-2-2010 14:32
Onderwerp: werk

ik vind het heel knap dat je gelukt is op 40+ nog een baan te vinden (die ook nog leuk is lijkt mij) Ikzelf heb een arbeidshandicap en daardoor langere tijd uit de running/walking geweest en probeer nu weer employ te vinden. Ik moet je zeggen, dat valt niet mee!! Te oud wordt nog net niet gezegd maar u bent te zwaar opgeleid wel. Ik ben uit pure armoede maar begonnen met herscholing. Ik kreeg gelukkig vrijstelling voor Bsc en volg nu een Msc natuur en milieuwetenschappen aan de OU. Ik ben slechts 47 en nu al kansloos (vindt men, niet ik). En als we naar de kostenkant kijken: idd werkgevers kijken simpelweg naar wat ik zou moeten kosten en wat ik oplever. Logisch, zou ik ook doen. Alleen denkt men dat je duur bent ,maar er is mij nog nooit gevraag wat ik wil verdienen (alles meer dan de bijstand ) dus zit er een vooringenomenheid aan de kant van de werkgevers.

Ik wil werken, heb veel te bieden maar kom echt niet aan de bak en dat is een zonde. Ik heb al sinds mijn zesde mij altijd afgevraagd waarom overdracht van kennis ( letterlijk en figuurlijk) niet veel meer op prijs wordt gesteld en dan heb ik niet over geld.

veel geklaag maar dat wil ik niet mijn insteek laten zijn,: 40+ is gewoon een mooie leeftijd om nog even gas te geven (of voor jezelf te beginnen) We hebben teveel te bieden dan ons letterlijk weg te laten cijferen

groet eric

Door: Sjors Robben 1-2-2010 13:08
Onderwerp: werkdiscriminatie

Ha Egbert,

Zeker, wat je vertelt zit veel in, alleen een werkgever kijkt gewoon naar zijn kosten richting de belasting dienst en ik hoop dat er oooit een minister komt die eens de moeite neemt om niet weer een nieuwe subsidie pot opentrekt, maar in de wet zodanig iets veranderd, dat ook 30 en 40+ makkelijker aan het werk kunnen gaan dan dat je makkelijk wordt afgescheept met dat je te duur bent voor de arbeidsmarkt.

Volgens mij zitten er hele volkstammen in de werkloosheids wet die niet aan de bak komen, maaar wel willen, of maar slechts tijdelijk voor een onbepaalde periode gewoon omdat werkgevers zien oudere werknemers duurder zijn. Zodra de subsidies op zijn vliegen weer naar hun uitkeringssituatie.

Naast dit zijn er veel te veel workeholics die arbeidsplezier veel te weinig waderen in /met arbeids-omgeving/partners. Het product is steeds belangerijker dan de mens die het produceert ! De mens is gewoon slaafs en onderworpen aan zijn producten geworden. Logisch dat vele mensen ontmoedigd zijn en zich meer loonslaaf voelen dan een volwaardig kostbare arbeidskracht met induviduele eigenschappen !

Fijne dag en hopend op een toekomst met veel meer groen werkplezier...

Reageer

Vul de code in:

CAPTCHA ImageNieuwe code Speel de code af
© 2010 De Duurzame Vacaturebank | Powered by Otys